Z kart historii Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego lat 40-tych w Sudetach

Z zachowanych archiwalnych dokumentów wynika, że Polskie Towarzystwo Tatrzańskie było współorganizatorem prawdopodobnie pierwszego kursu przewodnickiego w Sudetach. W zbiorach Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, w aktach Ośrodka YMCA (Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej w Polsce), znajduje się dokument datowany 15.03.1948 r. Oto jego treść:

„PTT wspólnie z Polską YMCA organizują kurs przewodników turystycznych. Kurs odbędzie się w lokalu Polskiej YMCA w Jeleniej Górze, ul. Curie-Skłodowskiej 12. Wszelkie informacje udziela sekretariat PTT na Placu Prezydenta Bieruta oraz sekretariat YMCA. Kurs przewodników turystycznych w Jeleniej Górze urządzony od dnia 08.04 do 24.04. Prelegenci: Prof. Sykulski – tło historyczne, historia zabytków, historia sztuki; red. Kaszycki – historia zamków, Orbis – komunikacja kolejowa i autobusowa, zaznajomienie z rozkładem jazdy; mgr Zaliwska – organizacja turystyki w towarzystwie turystycznym; mgr Jerzy Ustupski – uzdrowiska dolnośląskie i ich walory; mgr Mieczysław Kłapa – fizjografia ziem zachodnich, kartografia turystyczna, literatura turystyczna; WOP – ruch turystyczny w pasie granicznym; Nadleśnictwo - ochrona przyrody; Konstanty Tomankiewicz – stosunki gospodarcze w powiecie jeleniogórskim; dyr. YMCA Kazimierz Baran – zakwaterowanie wycieczek i turystów; inż. Czesław Centkiewicz – dowolne. Wycieczki: 1) – po Jeleniej Górze i okolicy, 2) – górska 2-3 dniowa”.

Dokument jest napisany na maszynie, bez pieczątek i podpisów i wygląda na plan ogłoszenia o kursie. Kurs trwał 17 dni, a ukończyło go 30 osób. Jeden z prelegentów, Jerzy Ustupski, był kierownikiem Dyrekcji Turystyki Sudeckiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Jeleniogórski Ośrodek YMCA - Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej zawiązał się w styczniu 1946 r. Posiadał siedzibę w Jeleniej Górze, dwa obiekty wypoczynkowe w Agnieszkowie (obecnie Jagniątków) oraz schronisko Izabella na Polanie, przemianowane później na im. Bronka Czecha. Wypoczywali tam m.in. byli więźniowie obozów koncentracyjnych. Schronisko rozprowadzało przedwojenne jeszcze widokówki ostemplowane nazwą schroniska. Pod koniec 1949 r. YMCA zmuszona była przekształcić się w stowarzyszenie „Ognisko”, a następnym gospodarzem schroniska na krótko stało się Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, po którego rozwiązaniu obiekt przejęło nowo utworzone w 1950 r. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. PTTK gospodarzyło tym schroniskiem do dnia tragicznego pożaru 11 grudnia 1966 r., kiedy doszczętnie spłonęło.

 

_______________________________________

źródła:

- Informacja Andrzeja Mateusiaka z PTTK w Jeleniej Górze

- jeleniagora.naszemiasto.pl - "Spłonęło wiele lat temu, a pieniądze na jego odbudowę zniknęły..."

- karpaczskiarena.pl/schronisko-bronka-czecha/ - "To była jedna z największych turystycznych atrakcji Karpacza..."

Lech Rugała